Każda osoba będąca kiedyś na diecie, bardzo dobrze wie, iż w trakcie jej stosowania nie wolno spożywać jakichkolwiek słodycz czy deserów. W obecnej chwili podkreśla się, że stosowana dieta powinna być racjonalna, dobrze zbilansowana. Ale czy pozwala ona na chwilę zapomnienia? Czy można posmakować różnego rodzaju deserów?
Słodkości – wróg człowieka
Słodkości dostarczają zbyt dużą ilość zbędnych kalorii, które przekładają się na masę ciała. W głównej mierze zawierają one cukry proste, które przyczyniają się do rozwoju cukrzycy, nadwagi oraz otyłości. Sprzyjają one występowaniu próchnicy, miażdżycy oraz innych cywilizacyjnych chorób. Oprócz tego w ciastach, ciasteczkach czy batonach, znajdują się tłuszcze trans, które obniżają frakcję cholesterolu HDL, a podwyższają poziom cholesterolu LDL.
Czy desery mogą być zdrowe?
Jak wiemy deser jest urozmaiceniem obiadu oraz uzupełnieniem chwili relaksu przy filiżance kawy. Zdrowe odżywianie nie wyklucza słodkości, gdyż mogą być zdrowe. Wystarczy jedynie zadbać o to, by odpowiadały one zasadom zdrowego odżywiania się. Zapewne nie wchodzą tutaj w grę tradycyjne ciasta czy torty z cukierni, ale desery wykonywane przez nas osobiście z produktów bogatych w składniki odżywcze.
Ciekawe pomysły na domowe słodkości z quinoa
Quinoa to komosa ryżowa należąca do roślin, które w swych nasionach wytwarzają duże ilości skrobi. Jest bardzo dobrym źródłem pełnowartościowego białka, kwasów omega-3, przeciwutleniaczy, witamin i minerałów. Ze względu na bogactwo składników odżywczych, zaliczana jest do tak zwanej listy superfood. A oto kilka ciekawych przepisów.
- Deser z quinoa
Składniki: pół szklanki komosy ryżowej, 2 szklanki mleka migdałowego, 1 łyżka ksylitolu, ulubione owoce.
Na początek moczymy komosę w zimnej wodzie przez 30 minut, po czym kilkakrotnie ja przepłukujemy. W garnku gotujemy mleko z dodatkiem ksylitolu, wrzucamy quinoa. Następnie przez pół godziny gotujemy na niewielkim ogniu. Gotową masę studzimy, przekładamy do pucharków na zmianę z pokrojonymi owocami i gotowe.
- Sezamki z komosy ryżowej
Składniki: ¼ kubika płatków owsianych, ½ kubka quinoa, ½ kubka migdałów, 2 łyżki chia, 2 łyżki ksylitolu, 2 łyżki sezamu, 2 łyżki syropu klonowego, 2 łyżki oleju kokosowego.
Najpierw piekarnik rozgrzewamy do temperatury 170°C. Później wszystkie składniki suche mieszamy ze sobą. W garnku roztapiamy olej kokosowy, dodajemy do niego klonowy syrop i przygotowaną mieszankę. Bardzo dokładnie mieszamy. Gotową masę przekładamy na blachę i równomiernie rozprowadzamy. Następnie wkładamy do piekarnika i pieczemy przez pól godziny obracając blachę. Po upieczeniu, odkładamy do wychłodzenia, po czym łamiemy na mniejsze kawałki.