W obecnej chwili komosa ryżowa staje się jednym z najpopularniejszych produktów używanych w kuchni wielu Polaków, którzy prowadzą zdrowy tryb życia. Ta niezwykła kasza, pochodząca z Południowej Ameryki, jest zaliczana do listy superfoods, czyli produktów posiadających niezwykłe właściwości odżywcze. Czym jest komosa ryżowa i co w sobie zawiera? Z czym można ją jeść?
Komosa ryżowa
Komosa ryżowa, znana także, jako quinoa bądź ryż peruwiański, jest zaliczana do tzw. pseudozbóż, czyli roślin wytwarzających w swoich nasionach duże ilości skrobi. Pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie jest znana i uprawiana przeszło 5 tysięcy lat. Wyróżniamy trzy rodzaje quinoa: białą, która posiada delikatny smak oraz czarną i czerwoną, które są bardziej chrupkie oraz intensywniejsze w smaku. Dostarczaja one duże ilości pełnowartościowego białka, cennych witamin oraz minerałów, dzięki czemu jej spożywanie wywiera korzystny wpływ na właściwe funkcjonowanie organizmu. Nie zawierają one glutenu i są również bogatym źródłem aminokwasów egzogennych, których nasz organizm nie potrafi sobie samodzielnie wytworzyć.
Jak przygotować quinoa?
Aby prawidłowo przygotować komosę ryżową należy pamiętać, by przed gotowaniem dokładnie ją wypłukać, gdyż pokryta jest saponiną, która ma goryczkowaty smak. Aby pozbyć się jej, ziarna trzeba wypłukać pod bieżącą, zimną wodą. Następnie przesypujemy komosę do garnka i zalewamy wodą w stosunku 1:2. Całość zagotowujemy, następnie zmniejszamy płomień i gotujemy zależnie od rodzaju komosy około kilkanaście minut. Potem komosę należy odstawić, by mogła wchłonąć pozostałą ilość wody i nabrać sypkości.
Co przyrządzić z komosą ryżową?
Ziarna komosy ryżowej znalazły szerokie zastosowanie we współczesnej kuchni. Można je podawać na ciepło czy na zimno, w daniach słodkich oraz słonych. Często quinoa stosowana jest jako dodatek do sałatek czy zup, faszerowanych warzyw oraz kotlecików mięsno-warzywnych. Po zmieleniu ziaren można powstałą mąkę wykorzystać do przygotowania naleśników oraz wypieku ciast, ciasteczek bądź chleba.
Przykładowe przepisy z komosą ryżową
Bardzo smacznym i niesamowicie prostym daniem z tym produktem w roli głównej będzie pyszna sałatka. Nasiona należy ugotować według wszystkich wskazówek, które znajdziemy na opakowaniu produktu. Następnie dodaj kawałki awokado, roszponkę, pomidorki koktajlowe i całość połącz z sosem francuskim. Na wierzch można gotową sałatę oprószyć świeżymi ziołami bądź kozim serem.
Kolejnym ciekawym przepisem jest tortilla z quinoa. Aby ja przygotować należy wykonać z komosy mączkę, dodać do niej mąkę pszenną, a także ryż i wodę, a następnie dokładnie wymieszać i uformować kilka kulek. Każdą z nich należy spłaszczyć oraz rozwałkować i na koniec uformować okrągły kształt. Uformowane tortille należy powoli smażyć na teflonowej patelni przez 1 minutę z każdej strony. Na gotowe placki wykładamy ulubiony farsz i zwijamy.